Tee ise pesugeel

Isetehtud pesugeel peseb riided hästi puhtaks ja selle tegemine ei ole üldse keeruline! See on täiesti ohutu nii Sinu kui ka keskkonna tervisele! Mina tegin pesugeeli Meieeluilu õpetuse järgi. Jagan seda ka teiega!
Õigemini on tegu kontsentraadi valmistamise retseptiga. Selle valmistamine võtab aega koos pesusooda tegemisega kuskil 1 tund. Mina läksin sel korral kergema vastupanu teed ja kasutasin Majatohtri poest ostetud pesusoodat.  Kui teed pesusooda ise, siis pesuaine kontsentraadi maksumuseks tuleb 5 liitri kohta 3,50 €. Sellest peaks jätkuma pooleks või isegi terveks aastaks. Päris korralik rahaline kokkuhoid!

VAJA LÄHEB:

 • 100 g sapiseepi 
 • 5 l vett
 • 1,5 dl peensoola
 • 2,5 dl pesemiseks mõeldud soodat
  -> Selle valmistamiseks kuumuta 200-kraadises ahjus söögisoodat 30 minutit, sega pidevalt! Või kasuta juba valmis pesusoodat ehk kaltsineeritud soodat.
 • soovi korral eeterlikku õli
 • kontsentraadi hoiustamiseks nõusid (kasutan 3 x 1,7 l purke)
 • lahendatud pesuaine jaoks 2 l nõud 
 • vähemalt 7-liitrist potti kontsentraadi valmistamiseks

VALMISTAMINE:

Aja vesi suures potis kuumaks ja lisa riivitud seep. Sega kuni seebi lahustumiseni. Lisa sinna hulka sool ja pesusooda ja sega kõik korralikult läbi. Kuumuta segu kuskil 10-15 minutit. Lase segul veidi maha jahtuda ja kalla siis hoiustamiseks mõeldud nõu(de)sse.

Kasutasin kontsentraadi hoiustamiseks kolme 1,7-liitrist suurema avaga purki (hoiustan sahvririiulil), et lahjendatud variandiks oleks sealt parem lusikaga kontsentraati võtta. Segu täielikul jahtumisel ja tardumisel võivad tekkida kihid, kuid sellest ei ole midagi, sest lahjendatud pesuaine tegemisel saad alati täiesti vedela pesuaine. Meieeluilul tekkisid kihid, aga minul küll mitte.


Vasakul minu ja paremal Meieeluilu kontsentraat.

KUIDAS VALMISTADA KONTSENTRAADIST LAHJENDATUD PESUAINET?

Lahjendatud pesuaine valmistamiseks pane umbes pool purgist ehk 800-900 ml kontsentraati kastrulisse ja soojenda seni, kuni kontsentraat on vedelaks muutunud. Siis pane vedel kontsentraat varem kasutuses olnud poe pesugeeli 2-liitrisesse pudelisse ja täida ülejäänud pudel kuuma veega. Lisa 5 tilka eeterlikku õli. Keera kork peale ja loksuta pudelit, et kõik seguneks. Keera kork ettevaatlikult lahti ja lase segul jahtuda.

KUI PALJU PESUAINET KASUTADA?

Enne pesuaine kasutamist loksuta pudelit alati korralikult, et kõik seguneks. Iga terve masinatäie kohta lisa pesuaine sahtlisse lahendatud pesuainet kuskil 70 ml.


SOOVITUSED JA NIPID:

 • Enne pesu masinasse panemist ja omatehtud vahendi kasutamist töötle vajadusel plekke ka eraldi sapiseebiga. Sapiseebi toimeaineks on loomne sapp, mis seob ja lahustab rasvu ja ebavajalikke värvaineid. Sapiseep ei ole imevahend kõikide plekkide puhul, aga sellega peaks lahti saama puu- ja juurviljade, vere-, rasva-, meigi-, kohvi- ja veiniplekkidest. 
 • Valge pesu pesemisel lisa pesuaine sahtlisse ka äädikat, mis toimib nagu valgendaja.
 • Enda ja laste riideid pesen 40-kraadise programmiga. Voodipesusid ja käterätikuid pesen 90-kraadise programmiga ja sinna juurde lisan alati ka äädikat.
 • Riidest mähkmeid pesen koos ülejäänud pesuga 40 kraadi juures, aga u 1x nädalas või siis kui pissised mähkmed haisema hakkavad, panen kõik mähkmed ka 95kraadiga pesema. Siis saab mähkmed ikka korralikult puhtaks ja valgeks:)
 • Aeg-ajalt tuleb ka pesumasina puhastamine ette võtta! Meieeluilu lehelt leiad põhjaliku õpetuse:)


Eelmine
Tee ise süüteribad
Järgmine
Tee ise Montessori liivapaberitähed ja ladumistähed

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: