Tee ise ohutud kodupuhastusvahendid

Örreke õpetab, kuidas ise puhastusvahendeid teha.
Koduköögis leiduvatest ainetest on lihtne ise teha aknapesu vahendit, üldpuhastus vahendit, küürimispastat, nõudepesuvahendit nii käsi- kui masinapesuks. Vaja läheb seepi, soodat, soola, äädikat, sidrunhapet ja vett. Need on meie igaühe köögis olemas või poest lihtsasti saadavad. Retseptid pärinevad ja minu emalt. Need on meie koduköögis ja õpitubade järelt koristamsiel ka kõik järele proovitud ning seetõttu julgeme ka soovitada. Miks osta puhastusvahendeid poest, kui neid saab ju väga lihtsalt ise teha ning kõige tähtsam – nendega ei kahjusta me enda pere tervist ega keskkonda.

Nõudepesumasina lilled (tabletid)

Olen ikka ostnud nõudepesumasina vahendit (tablette) mahepoodidest. Kuid sealt ostmisel on hind üsna kallis. Nii otsustasingi need ise teha, sest koostisained on ju väga lihtsad ja koduköögis meil kõigil olemas. Neid kasutades olen märganud, et nõudel ei tohiks olla toit ära kuivanud e. mitu päeva nõudepesumasinas seisnud musti nõusid isetehtud vahendiga säravpuhtaks kahjuks ei saa. Ja kõrbenud potte ja panne isetehtud vahend ka puhtaks ei tee. Nende jaoks kasuta siis eelnevalt küürimispastat ja siis võid nemadki masinasse panna või kraani all lõpuni pesta.

30 g soodat
15 g sidrunhapet
15 g soola
1 tl  g äädikat (10%line) 

Sega kuivained hästi läbi, et ei jääks tükke. Lisa 1 tl äädikat ja sega kiiresti kõik läbi. Nüüd hakkavad kuivained kihisema ja muutuvad märja liiva taoliseks. Kui kuivained jäävad kokku, siis on vedelikku piisavalt. Liiga vedel mass hakkab liigselt kerkima. Tõsta segu väikestesse silikoon vormidesse ja jäta paariks tunniks seisma. 
Kui sinu segu muutub liiga märjaks ja hakkab nö. vormis kerkima, siis järelikult on vedeliku läinud liiga palju. Kuid pole hullu, lase lillel “kerkida” kuni ta kerkib, lõpuks ta ikkagi kivistub. Kui kuivanuna ta läheb katki ja muutub pulbriks, siis saad ka seda pulbrit nõudepesumasinas kasutada.

Sõltuvalt vormi suurusest olen mina masinatäiele kasutanud 1-2 lillekest ja asetanud need ikka sinna, kuhu tavalinegi pesumasinatablett käib.

Ökopereblogi Instagramis DIY story highlights'idest näed ka videoõpetust.

Aknapesuvahend

1 osa äädikat (10 % line)
4 osa vett

Kui kasutad tugevamat äädikat, siis lisa rohkem vett. Aknapesuvahend peab olema nõrgalt hapu e keelega pead saama seda veel katsuda. Kui on väga mustad klaasid, siis võib vahend olla ka natuke äädikasem.

Üldpuhastusvahend

Sobib kraanikausside ja töötasapindade puhastamiseks vannitoas ja köögis. Samuti wc-poti puhastamiseks

1 osa äädikat
1 osa vett
paar tilka sidrunheina eeterlik õli soovi korral

Sega äädikas ja vesi pihustipudelisse ja soovi korral lisa juurde sobiv eeterlik õli.Nõudepesuvahend käsipesuks

Tükk seepi, nii 10 g
1,5 klaasi vett
1 spl soodat
1 spl 10% äädikas

Pane seep sulama sooja vette nii paariks tunniks või kogu ööks. Peale seebi sulamist lisa samasse vette sooda ja äädikas. Sinu nõudepesu vahend käsitsipesuks ongi valmis.

Küürimispasta

1 osa isevalmistatud nõudepesuvahendit
1 osa soodat

Sega ainetest kokku pasta. Kasuta küürimiseks eriti määrdunud pindasid, potte, panne, praeahju. Kui pinnad on väga mustad, siis jäta pinnad vahendiga mõneks ajaks seisma.


Eelmine
Tee ise tahke šampoon ja kehakoorija
Järgmine
Toitu päästvad pannkoogid

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: