Hakkame santima!

Millal Sina viimati marti või katri jooksmas käisid? Jooksmise alla ei kvalifitseeru see, kui lapsed autoga kohale viisid:) Mina käisin mõlemat jooksmas u 10aastaselt koos vanematega ja pärast seda enam mitte. Aga sel aastal plaanime minna jooksma nii marti kui ka katri. Tohutu tahtmine ja inspiratsioon tuli mulle peale pärast Eesti Folkloorinõukogu korraldatud santimise koolitust! 
Hakkame santima on üks äge ettevõtmine, mille eesmärk on Eesti rahvatraditsioone au sees hoida ja mardi-ning kadripäeva tähistada. 

Halloweenist

On kurb, et laste, noorte aga ka täiskasvanute seas kipub Halloween olema popullaarsem kui meie oma mardi- ja kadripäev. Arvestades muidugi, milline kaubandus ja turundus seoses Halloweeniga meil Eestis käib, ei ole siin midagi imestada! 
Kas teadsite, et Halloween tuleb sõnadest all hallows eve ehk kõikide pühakute õhtu. Seega on Halloween Ameerikas sarnane meie mardipäevaga. Kahjuks sarnaneb Halloween tänapäeval sõbrapäeva ja jõuludega ehk tähtpäeva sügavam mõte jääb tugevasti ostlemishulluse varju. 

Kuna Halloween ja ka kõik muu, mis USAst tuleb, on meieni jõudnud ja jõuab kindlasti tulevikus, siis ei saa muidugi lastele ja noortele ette heita, et nad seda tähistada soovivad. Tähistagu. 

Eesti oma mardi-ja kadripäev

Meie kui täiskasvanute roll on lastele näidata, millised on Eesti rahvatraditsioonid! Sellepärast on ülioluline käia marti ja katri jooksmas KOOS lastega. Ikka selleks, et lapsed päriselt näeksid, kuidas see sanditamine käib. Vastasel juhul on meie mardid ja kadrid pigem sellised, kes Halloweenile kohaselt oskavad ainult küsida komm või pomm.

Lisaks sellele, et meie madrid ja kadrid järjest tagasihoidlikumaks jäävad (eelmisel aastal oli üks erand, kus 2 poissi tegid sellise etteaste, et mul jäi suu lahti), ei oska ka pererahvas enam kuidagi käituda, kui sandid õnne tooma tulevad. Või veel hullem: kustutatakse tuli ja teeseldakse, et kedagi ei ole kodus! Ärge nii küll tehke, sest madrid ja kadrid ei tule kommi pärast, nad tulevad õnne tooma!

Kui sinagi oled üks neist, kes pärast esimest laulu martidele kommikoti pihku tahaksid suruda, siis loe all olevat juhendit, kuidas madri-ja kadrisante vastu võtta. Arvesta, et nii väikesed aga ka suured mardid-kadrid on palju harjutanud ja vaeva näinud ja ei taha, et neid pärast esimest laulu minema saadetakse:)
Lapsed ja täiskasvanud koos santima

Olgem ausad, ega minagi ei olnud enne santimise koolitust mõelnud, et võtaks Oliveri, lapsed ja veel mõned sõbrad kampa ja läheks marti jooksma! Aga tõesti, mõelge ise, kui äge võib endal aga ka võõrustajatel olla, kui tuppa sajab sisse lisaks lastele ka mitu-mitu täiskasvanut, kes laulavad, tantsivad ja nalja viskavad! Mul kisuvad juba paljast mõttest suunurgad ülespoole:)

Vanasti muideks olidki noored mehed need, kes marti jooksid!

Tänapäeval koosneb mardipere mardiemast,-isast,-lastest ja mõningatest nalja tegelastest. Mardiema või -isa on siis n-ö eesvedaja, kes pererahvaga suhtleb ja oma pere juhendab. Ükskõik, kui väga ma ka Oliveri ei paluks, siis meie peres jääb vist ikkagi nii, et mardiema on see eestvedaja:D Mardipäeval on ka tegelikult kombeks, et mehed teevad naisi ja vastupidi. Seda ei ole me veel ära otsustanud:D On suur töövõit, et Oliveri üldse kampa sain! Nüüd on ta juba jah-sõna öelnud ja tagasiteed ei ole:D

Kuna enda pilte meil veel ei ole, siis kasutan pilte Hakkame santima koduleheküljelt. Piltide autor Adres Treial.


Nagu te aru saate, siis meie juba vaikselt valmistume! Kutsume mardipere liikmeid kokku, jagame rolle, harjutame laule, tantse ja mõistatusi:) 

Hästi palju materjale ja inspiratsiooni leiab Hakkame santima kodulehelt. Seal muidugi palju traditsioonilise laule-tantse, aga ma arvan, et on igati sobilik oma etteaste kombineerida uuest ja vanast. Meil tulevad kindlasti esitusele ka mõned lastega õpitud Montessori mänguhommiku laulud ja võib-olla saab lisaks tavalisele kaerajaanile ka kuumade ladina-ameerika rütmide saatel tantsida. Oleneb, kes meie sandiperega liitub:D

Üldjuhul joostakse tänapäeval marti mardilaupäeval ehk sel aastal 9.novembril, aga vanasti joosti palju pikema perioodi vältel. Ehk olge igaksjuhuks valmis, kui mõni mart ka mardipäeval ehk 10.novembril sisse astub:)

Kes mardi-ja kadrisante külla ootavad, siis Eesti Folkloorinõukogust saab soetada ägedad vimplid ja Hakkame santima lehe kaudu on endale võimalik sandid isegi külla kutsuda.
Ja kes vähegi mõtlevad, et võiks ka oma pundiga santima minna, siis vaadake Hakkame santima kodulehte või ostke endale "Hakkame santima" raamat. Mõlemas kohas on väga häid ideid, kuidas mardi-kadrina olla ja mida vahvat teha:) 

Eelmine
Tee koos lastega soolataignast voolimismass ja kemikaali vaba liim/lima
Järgmine
Tee ise süüteribad

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: