Mia ja Eliise piparkoogitegu 

Eile käis Mial Eliise (Mia parim sõbrants ja Olka õelaps) külas ja võtsime piparkoogiteo ette:) Ökoperena tegin muidugi ka taina ise:) Siirupi asemel kasutasin mett. Ema küll hoiatas, et ära tee ise, see nii keeruline, osta parem mingi öko tainas poest.
Tainas sai valmis ja kusjuures väga lihtsasti ja kiiresti, aga samal ajal kui see külmkapis veidi kõvemaks muutus, hakkasin mina muretsema, et kui taina tegemine oli nii lihtne, siis äkki ei õnnestu selle rullimine. Läksin siis oma ema nõuannet kuulda võttes poodi ja ostsin kõige kallima piparkoogitaina, vegan ja gluteenivaba ja mis kõik veel. 
Minu enda tainas oli vahepeal külmkapis kenasti kõvaks muutunud ja rullida oli seda väga lihtne. Võisin preilid küpsetama kutsuda:) 
Kaunistamiseks tegin glasuuri tuhksuhkrust ja sidrunimahlast. Megalihtne ja mõnusalt hapukas. Ühe glasuuri värvisin maasikajahuga roosaks:) 
Võite isegi arvata, et meie piparkoogid on tänaseks juba peaaegu otsas:)
Mingi hetk võtsin siis selle poetaina ka välja. Lihtsalt huvi pärast, et vaadata, mis koostis sellel on. Ja mis ma näen. Selle kalli piparkoogitaina sees oli "toredasti" ka kõige tavalisem palmiõli. Kes veel ei tea, siis palmiõli tootmine toimub keskkonna hinnaga. "Vihmametsad taanduvad õlipalmide istanduste ees. Igal aastal raiutakse Indoneesias umbes poole miljoni hektari ja Malaisias 100 000 hektari ulatuses metsasid. Lisaks ei lasta palmiõli tootmiseks õlipalmidel kasvada kõrgustesse, sest nii on vilju raske kätte saada, vaid elujõus puud saetakse maha. Asemele istutatakse uued palmid. 

Viimase 20 aastaga on „palmiõli jaht“ põhjustanud hinnanguliselt 50 000 orangutani hukkumise. Ohus on ka teised loomad, näiteks tiigrid, ninasarvikud ja elevandid. Samuti aitab metsaraie kaasa kliimamuutustele, kuna raiumise käigus paiskub õhku CO2-te.

Palmiõli alternatiivid nõuaksid aga veelgi suuremat lõivu keskkonnalt, sest hävitustöö metsade ja elurikkuse kallal koliks lihtsalt teistesse piirkondadesse. Alternatiivide nagu soja, rapsi ja maisi kasvatamine nõuaks umbes üheksa korda rohkem maad ja see võib kaasa tuua elurikkuse hävitamise nt Brasiilias ja Argentiinas."(Bioneer, 2019) 

Aga mis siis lahendus on? Tarbida tooteid, mis sisaldavad jätkusuutlikult toodetud palmiõli. Kust neid leida? Ei tea. Googeldades leidsin ainult mingid kosmeetikatootjad, kes kasutavad jätkusuutlikult toodetud palmiõli. 
Eelmine
OMG....ma vist hakkan veganiks!
Järgmine
Banaanidest

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: