Vabane ohtlikest ainetest oma kodus - Koristamine ja Panipaik

Meie kasutame oma kodu puhastamiseks soodat, äädikat ja muid looduslikke puhastusvahendeid. Toon välja põhjused, mis on minu jaoks olulised:

Tervis

Kodukeemias kasutakse väga palju aineid, mis on meie tervisele ohtlikud.

Mürgistuskeskuste andmetel on enamik juhtumitest, kus inimesed on kokku puutunud ohtlike kemikaalidega või saanud mürgistuse, seotud puhastustoodetega. Ägeda mürgistuse juhtumid puudutavad sageli alla kuueaastaseid lapsi, kes on neid kogemata alla neelanud või ümber ajanud.(Thinkbefore.eu)
Isegi kui kasutad Cillit Bangi vaid WC-poti puhastamiseks, siis kemikaalid lenduvad toaõhku ja lühiajaliselt võib su toaõhk olla isegi saastatum, kui saastatud linnade õhk. Kemikaalid jäävad su kodus toatolmu. Milleks oma kodu vabatahtlikult saastada?

Kuigi kemikaalide kogus, mida ühe tootega saame, võib olla väike, siis teadlased on hakanud muretsema, kuidas mõjub meie tervisele n-ö kemikaalide kokteil. Natuke saame pesupulbrist, natuke kreemist, natuke šampoonist, natuke plastnõudest jne.
Nägin Mia kõige esimeses lasteaias, kuidas söögitädi laste söögi- ja mängulauda CIF puhastuskreemiga puhastas. Selle koostises on nt säilitusaine Benzisothiazolinone, erinevad lõhnaained, mis on nahka ja silmi ärritava toimega, võivad tekitada allergiaid. Lapsed, kelle organism ja immuunsus on alles arenemas, on siinkohal eriti ohustatud. Kui lasteaiadirektorilt aru pärisin, sain vastuseks, et kui Mial peaks allergia tekkima, siis nad vahetavad oma puhastustooted hea meelega välja ja et Terviseametiga on kõik kooskõlas. Terviseamet ütles, et lasteaed võib kasutada ükskõik mis tooteid, mis poelettidel saadaval. Et siis nii lasteaed kui ka terviseamet teavad, et kasutatavad tooted sisaldavad ärritavaid, allergiaid tekitavaid aineid, aga ootavad kuni keegi laps "paugu" ära saab enne, kui oma vahendid ohutumate vastu välja vahetavad. Ja võib-olla on laste peavalu, silmade kippitus, lihtsalt paha tuju tekkinudki sellest, et söögitädi on just CIFiga kraanikaussi puhastanud... Ja 20 aasta pärast tekkiv viljatus võib ka olla kemikaalikokteilide tulemus. Aga seda me ilmselt kunagi teada ei saa! Igaljuhul on minu meelest õigem karta, kui kahetseda ja vähemalt oma kodu mürgivaba hoida.

Keskkond

Kui me kraanikaussi, WC-potti või oma pesu peseme vahenditega, mis sisaldavad ohtlikke kemikaale, siis loputame need ju torudest alla. Me ei taha, et pesuvahendi jäägid riiete külge jääksid, aga torust alla lähevad need ikka. Mingi osa mustusest saadakse reovee jaamades kätte, aga on aineid, mida ei ole võimalik kätte saada. Ja Unesco andmetel voolab 80% reoveest loodusesse lihtsalt ilma puhastamata!!! Teatavasti on vesi ringluses ja lõpuks on need samad kemikaalid meie joogivees. Reostatud vee tõttu suri 2015.aastal 1,8 miljonit inimest.
Loomulikult on puhastusaineid ainult üks osa vee reostajatest, aga siiski päris suur osa.

Eutrofeerumine ja surnud tsoonid LäänemeresKas loodusõpetuse tunnist mäletate sellist mõistet nagu eutrofeerumine? See tähendab, et kui veekogudesse jõuab saastunud vesi, siis sinivetikad hakkavad seal megakiiresti kasvama ja veekogudes tekib hapnikupuudus, mis mõjub saatuslikult kaladele ja teistele veeorganismidele. Läänemere üheks suurimaks probleemiks ongi eutrofeerumise tõttu tekkinud enneolematult suured n-ö surnud tsoonid, kus elu ei olegi enam võimalik, sest seal lihtsalt ei ole hapniku. Surnud tsoonide tekkele aitab muidugi kaasa ka soojenev kliima, sest mida soojem on vesi, seda vähem hapniku seal lahustuda saab.

Oma tervise ja keskkonna pärast ära kasuta tooteid, millelt leiad järgnevad märgised:


Eelista ökomärgisega tooteid:
Üleüldiselt tasub mõelda, kas on vaja üht vahendit WC-potile, teist vannile ja kolmandat kraanikausile! Äkki saab hakkama ka ainult sooda, äädika ja sidrunhappega. Mina saan:) Ja kui palju ruumi juurde tekib, kui kõiksugu poepudeleid hoiustama ei pea!

Retseptid, kuidas ise puhastusvahendeid teha, leiad siit. Vaata ka Terevisiooni, kus Örreke õpetab puhastuvahendite tegemist.

Osale sel nädalal kindlasti ka Ökopere ja Baltikeskkonnafoorumi FB või Instagrami väljakutses, sest loosime välja Biovegan looduslike pesupulbrite komplekti väärtuses 61,99€!


Eelmine
Vabane ohtlikest ainetest - lastetuba
Järgmine
Kõik, mida meile prügisorteerimise kohta ei räägita

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: