Cillit Bang vs sooda ja äädikas
Ilmselt võib juba pealkirja lugedes eeldada, et meie kodus teevad võidukäiku sooda, äädikas ja muud looduslikud puhastusvahendid. Miks kasutada kodus puhastamiseks looduslikke vahendeid? Toon välja põhjused, mis on minu jaoks olulised:
Tervis
Kodukeemias kasutakse väga palju aineid, mis on meie tervisele ohtlikud.
Mürgistuskeskuste andmetel on enamik juhtumitest, kus inimesed on kokku puutunud ohtlike kemikaalidega või saanud mürgistuse, seotud puhastustoodetega. Ägeda mürgistuse juhtumid puudutavad sageli alla kuueaastaseid lapsi, kes on neid kogemata alla neelanud või ümber ajanud.(Thinkbefore.eu)Isegi kui kasutad Cillit Bangi vaid WC-poti puhastamiseks, siis kemikaalid lenduvad toaõhku ja lühiajaliselt võib su toaõhk olla isegi saastatum, kui saastatud linnade õhk. Kemikaalid jäävad su kodus toatolmu. Milleks oma kodu vabatahtlikult saastada?
Kuigi kemikaalide kogus, mida ühe tootega saame, võib olla väike, siis teadlased on hakanud muretsema, kuidas mõjub meie tervisele n-ö kemikaalide kokteil. Natuke saame pesupulbrist, natuke kreemist, natuke šampoonist, natuke plastnõudest jne.
Keskkond
Kui me kraanikaussi, WC-potti või oma pesu peseme vahenditega, mis sisaldavad ohtlikke kemikaale, siis loputame need ju torudest alla. Me ei taha, et pesuvahendi jäägid riiete külge jääksid, aga torust alla lähevad need ikka. Mingi osa mustusest saadakse reovee jaamades kätte, aga on aineid, mida ei ole võimalik kätte saada. Ja Unesco andmetel voolab 80% reoveest loodusesse lihtsalt ilma puhastamata!!! Teatavasti on vesi ringluses ja lõpuks on need samad kemikaalid meie joogivees. Reostatud vee tõttu suri 2015.aastal 1,8 miljonit inimest.
Loomulikult on puhastusaineid ainult üks osa vee reostajatest, aga siiski päris suur osa.
Eutrofeerumine ja surnud tsoonid Läänemeres
Kas loodusõpetuse tunnist mäletate sellist mõistet nagu eutrofeerumine? See tähendab, et kui veekogudesse jõuab saastunud vesi, siis sinivetikad hakkavad seal megakiiresti kasvama ja veekogudes tekib hapnikupuudus, mis mõjub saatuslikult kaladele ja teistele veeorganismidele. Läänemere üheks suurimaks probleemiks ongi eutrofeerumise tõttu tekkinud enneolematult suured n-ö surnud tsoonid, kus elu ei olegi enam võimalik, sest seal lihtsalt ei ole hapniku. Surnud tsoonide tekkele aitab muidugi kaasa ka soojenev kliima, sest mida soojem on vesi, seda vähem hapniku seal lahustuda saab.
Oma tervise ja keskkonna pärast ära kasuta tooteid, millelt leiad järgnevad märgised:
Eelista ökomärgisega tooteid:
Tee puhastusvahendid ise. Vajad natuke soodat, seepi ja äädikat. Hind võrreldes poekraamiga on olematu.
Retseptid leiad Örrekese blogist. Vaata ka Terevisiooni, kus Örreke õpetab puhastuvahendite tegemist.
Sellel postitusel ei ole vastuseid